Je to velmi nepříjemná situace, ale co dělat, když už k tomu dojde?
Abyste zabránili zneužití, je potřeba odcizení a ztrátu urychleně oznámit na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností, nemusí to být v místě Vašeho bydliště, zde si také rovnou zažádáte o nový doklad. Hlášení o ztrátě lze podat i na matričním úřadě. V případě krádeže se obraťte na Policii České republiky.
Hlavně je potřeba hlášení úřatu, protože ten má za povinnost zaznamenat ztrátu do databáze neplatných dokladů, aby se zabránilo zneužití. Na stránkách ministerstva vnitra je poté možné si zablokování ověřit a v případě eObčanky se zablokují i její online přístupy.
Do kdy musíte ztrátu nahlásit?
V případě ztráty není co řešit, udělejte to ihned, jakmile je to možné, Váš platné doklady se dají zneužít různými způsoby, jako třeba si na Vás někdo může vzít půjčku, jezdit na černo a neplatit pokuty a i po několika letech Vás může navštívit exekutor.
Je možné používat neplatný doklad?
Co když po nahlášení ztráty doklad někde zapadnutý najdete? Používáním neplatného průkazu se dopouštíte přestupku, proto to nedělejte.
Pokud ztrácíte doklady více než je zdrávo, může Vám při opakování být udělena pokuta 10000 Kč. Pokutu můžete dostat i za to, když budete s nahlášením otálet příliž dlouho.
Kolik stojí vystavení nového dokladu?
při zrychlené možnosti do 5 dnů je to 500 Kč a v případě do 24 hodin je poplatek 1000 Kč.
Co můžete udělat pro snížení možnosti ztráty?
- Dávejte si pěněženku stále na stejné místo, ztratit peněženku doma je také velmi snadné
- Noste s sebou jen doklady, které nutně potřebujete, ostatní nechávejte doma
- Pořiďte si oblečení, ze kterého Vám jen tak peněženka nevypadne
- Mějte batoh nebo tašku s chytrými kapsami, něco pro inspiraci zde.